Knížky pro děti

To, že mají děti hodně a hodně číst, to už všichni víme. Taky víme, že k tomu i ve škole musejí dostat dostatek prostoru a mít k tomu dost příležitostí. A víme taky, že je důležité, aby děti četly to, co je opravdu bude bavit, aby mohly číst knížky podle svého výběru. Právě ten výběr (a pak ještě dostupnost knížek) někdy bývá kamenem úrazu. Rodiče často netuší, jaké knížky dětem nabídnout. A někdy to nevíme ani my, učitelé.

Nabízím vám tedy svoje tipy, seznamy, které se jednou za čas promění nebo doplní... Ale nejdřív ještě pár obecných tipů, jak to zařídit, abychom dokázali dětem dobré čtení doporučit.

- Ideální samozřejmě je hodně dětských knih číst. Tady jsou ve výhodě ti z nás, kterým se právě potkává věk vlastních dětí a věk dětí ve třídě, protože přísun četby a čtení máme zajištěn tak jako tak.

- Návštěva knihovny: jednou za čas zajděte ve své knihovně do příslušného oddělení s dětskou literaturou, knížky stačí prolistovat a nakouknout do nich, abyste si udělali představu o tom, jestli to je ta, která by se mohla někomu z vašich žáků líbit.

- Knihkupectví. Foglar nebo Verne jsou samozřejmě fajn, víme ale, že děti většinou láká spíš literatura současná a knížky, které nejsou v knihovničce ještě po dědovi (výjimky se samozřejmě vždycky najdou). Jeden z nejlépe strávených dnů přípravného týdne tedy může být v nějakém velkém knihkupectví, kde s knížkami můžete i chvilku posedět, nakouknout do nich... a zkrátka prozkoumat knižní novinky.

- Internet. Tady je samozřejmě možností mnoho, můžete sledovat weby s knižními novinkami, můžete zabrousit do internetového knihkupectví nebo na stránky osvědčených nakladatelství. Někdy se vám podaří najít i náhledy knížek, což vám zase může pomoci určit, jestli bude knížka vhodná pro věkovou skupinu vašich žáků.


A tady už jsou slíbené seznamy - jsou to moje neustále rozpracované verze, berte na to, prosím, ohled, nedivte se třeba, že knížky nejsou řazeny tak úplně abecedně... a tak :-)

Pro prvňáky a druháky

Pro třeťáky a čtvrťáky

Pro kluky