A jak je to v Belgii?

16.11.2022

Na Instagramu jsem si v krátkých volných chvilkách tvořila příspěvky o tom, co jsem za ten rok a kousek vypozorovala jako drobné zvláštnosti ve školách v Belgii. Konkrétně tedy v naší Evropské škole a V. belgické státní školce. U některých věcí teda pozor na generalizaci! Taky je potřeba poznamemenat, že v Belgii jedou vlastně dva vzdělávací systémy zároveň ("francouzský" a "holandský"), v něčem jsou jistě stejné, v něčem budou určitě jiné i v praktických drobnostech.


Na začátek velký vykřičník: nejsem žádná expertka na belgické školy (a nikdy nebudu).
Ale dostávám od svých přátel a kamarádů (hlavně učitelských ale i rodičovských ) spoustu dotazů na takový běžný, každodenní život. Ať v naší škole, nebo třeba ve školce a škole našeho V. A protože já sama odjakživa hrozně ráda okukuju, jak to kde chodí, mám tu pár příspěvků na tohle téma.
Začínám časem: děti ho tu v institucích tráví fakt hodně. V jeslích začínají ve věku pár měsíců, ve školkách neexistuje nic jako odchod "po spa". Nám ho tedy řadu týdnů tolerovali, chtěli jsme, aby si V. v pohodě zvykl. Ale ťukali si trošku na čelo.
Škola končí obvykle v 15.20, jediný krátký den (do 13.00) je pro všechny středa (prvňáci a druháci mají u nás ještě krátký pátek). Pak dost dětí pokračuje na kroužky nebo do družiny. Bývají tam do 18.00 i déle. Všem to přijde normální, protože pracovat se musí.
Některé děti mají kroužky i v sobotu nebo v neděli, protože přes týden se to nedá stihnout.
Tak vzpomínám na to, jak se u nás někdy kouká na rodiče, kteří chodí pro děti vždycky tak pozdě... což znamená ve čtyři v pět hodin. A jsem nesmírně ráda, že v naší domácnosti je zatím rodič, díky kterému naše děti můžou mít volno hned po škole.
Na druhou stranu: děti tu mají mnohem víc prázdnin a prázdniny jsou o hodně delší než u nás. I to má své výhody. Myslím, že belgické školy (alespoň část) letos najely na pravidelný sytém 6 týdnu ve škole, 2 týdny volna. My to tak pravidelně nemáme a někdy máme "jen" týden, dost si to ale užívám. V českém školství se kromě léta jako učitel s vlastními dětmi někam během roku těžko dostanete... 

Tak tuhle parádu tu nosíme každou přestávku, když máme dozor 😅
Poprvé jsem se s tím setkala před...mnoha lety na Erasmu v Norsku, kde nám vysvětlovali, proč je důležité, aby učitelé byli pořád dobře vidět - z hlediska prevence šikany zejména.
U nás je to hodně i o počtu dětí a velikosti místa, kde tráví přestávky. Fakt je dobré, když je rychle zřejmé, na koho se můžou obrátit.
Nosí to tu poctivě taky všechny učitelky (a učitelé) i děti taky při pohybu MHD.
Už to dorazilo i k nám? Já jsem se s tím ještě v Čechách nesetkala, ale třeba je to běžné ve velkých školách nebo velkých městech...?
No a nosíme to samozřejmě všichni s velkou oblibou😍😅

Další místní zvláštnost, alespoň pro našince. Brusel je ráno, odpoledne a podvečer plný školních autobusů. A před školou je to jedno velké parkoviště.
Autobusy ale nejsou takhle pěkně žluté, mají jen značku, že převážejí děti.
Co mě fascinuje je, že autobusy přijíždějí a odjíždějí i ti nejmenší ze školky. Neumím si sama sebe v jejich věku představit, že bych takové cesty podnikala sama.
Pro mě bylo letošní září noční můrou, začala jsem být zodpovědná za to, abych posadila všechny prvňáky do autobusu a to správného. Zatím se to daří, tak držte palce, ať to klape i dál 😅 

Značky určitě neuvidíte ve všech belgických školách, v naší ale ano - a viděla jsem přes plot i v některých dalších školách, snad záleží na velikosti.
Děti tady tráví všechny přestávky venku, pokud není opravdu opravdu špatné počasí. To se mi zdá hodně dobré (i když to, jak dalece nebo dobře jsou venkovní školní prostory pro děti uzpůsobené, je věc zcela jiná). Na konci každé přestávky se pak děti řadí na značce své třídy, odkud si je učitelé odvádějí do školy. Stejně tak se s dětmi potkáváme ráno na začátku školního dne.
Trvalo mi, než jsem si zvykla. Od každé vyučovací hodiny totiž musíte odečíst minimálně 5 minut, které ztratíte přesunem. Stejně tak je musíte odečíst od času přestávky, protože už na dvůr pro žáky musíte vyrazit. Neexistuje taky jako u nás, že by děti mohly mít nachystané věci hned na začátku hodiny, když na to neměly čas. Na druhou stranu, hřeší na to i někteří kolegové, kterým tahle ztrátovost vyhovuje 😅
Zpočátku mi taky bylo divné, že žáci tak přísně musejí dodržovat pobyt venku, když v Čechách jsme zvyklí mít je pořád ve třídě a ničemu to nevadí. Už jsem ale pochopila. Jednak je to fakt dobré pro ně, skoro všichni až po páťáky jsou celé přestávky v pohybu a hrají si (!), jednak to nám, učitelům, zachraňuje nervy. Při provozu do 15.20 prostě potřebujete tu chvilku (relativního) ticha a chvilku nebýt na příjmu, aby se to dalo v klidu zvládnout.


Máme za sebou podzimní prázdniny, včerejší celodenní školení, dnešní schůzky s rodiči od půl deváté do půl šesté... bylo to fajn, ale už se těším na to, co je ve škole nejdůležitější - na děti.
A to dokonce i na oběd s nimi (i když zrovna ve středu obědy nemáme).
Zatímco v české škole míváme dozor v jídelně většinou jednou týdně, tady obědváme se svou třídou každý den. Řeknu vám, že je to někdy náročné. Hlavně proto, že v tu chvíli je ve veliké jídelně zhruba patnáct tříd. Představte si ten hluk. Představujete? Ale člověk si zvykne na všechno.
Naopak v belgické školce je učitel osvobozen od takových dozorů. Je to učitel, učí, neobstarává děti jako pečovatel. Od toho tam jsou dámy vychovatelky. Učitel si odfrkne a odpoledne zase učí. No ale v belgické školce učitel děti ani neobléká... o tom zas třeba jindy ;-)

Zatím poslední z mikrosérie toho, co jsem doteď v naší škole/ ve školce našeho dítka vypozorovala za místní zvláštnosti.
Přezouvání. V českých školách věčné téma. Jak to, že zas nejsou přezutí? Dáme to do školního řádu? Jaký postih za nedodržení? Jaké bačkory jsou nej a které škola zakáže z bezpečnostních důvodů?
Všechny tyhle otázky tu odpadají z jednoho prostého důvodu: žádné bačkory se tu nevedou. Ano, školkové dítě tu tráví v jedněch botách celý den. Dokonce v nich i spí.
Podobné je to ostatně i s oblečením. Ano, bundu si dítě sundá a když se jde ven, nejspíš ji i na sebe dostane. Ale že by se jinak do třídy svléklo a ven si bralo třeba softshellky? Že by si na spaní bralo pyžamo? Neexistuje. Učitel tu přeci není od toho, aby někoho oblékal... Ach jak s láskou vzpomínám na naši českou vesnickou školku, kde byly vždy na chodbě sušáky plné dětských oteplováků, šusťáků, rukavic :-)
U nás se děti přezouvat mohou a většinou se v první třídě i přezouvají. Tedy ne zdaleka ve všech sekcích, myslím, že je to prostě kulturní záležitost, protože to pozoruji u nás a u Němců. Později od toho ale i my upouštíme. Myslím, že je to dobře, že se přezouvají alespoň zpočátku. Já se taky přezouvám alespoň v zimě (a jsem za exota). Někdy je to ale na palici, protože čtyřikrát denně čekáte na začátku hodiny, než se celá banda přezuje😅 Pardon, osmkrát. Krát dva to mělo bejt. Musí si pak pokaždé zase obout boty, že.
A jako u všeho - brala bych nějakou zlatou střední cestu. Něco trošku víc hygienického a pro nohy zdravého, než je tady. A něco méně buzeračního, než je v Čechách.